Exkurze firmy Jatky Melč a muzea řeznictví ve Valašském Meziříčí

Dne 2. listopadu 2018 proběhla odborná exkurze ve společnosti Jatky Melč.

Odborné exkurze se zúčastnili žáci oboru řezník – uzenář. Jatky Melč jsou jedním z nejmodernějších zpracovatelů masa v České republice se sídlem v Melči u Opavy. Jsou součástí společnosti MASOMA, která byla založena již v roce 1993, jako rodinná firma Karlem a Jaroslavou Klemensovými pod značkou MK KLEMENS, se zaměřením na výrobu masných výrobků.

             Celý areál jatek je nově vybudován. Jatky disponují moderní porážecí linkou. Jatky vykupují na porážku býky, krávy, jalovice a prasnice.

Nejdříve jsme si prohlédli závod jatek, kde žáci mohli shlédnout  hovězí porážku. Žáci se zde obeznámili s logistickými procesy ve firmě, nákupem jatečných zvířat, jejich zpeněžením, porážkou, výrobou jednotlivých druhů masných výrobků, chlazením, balením, expedicí a rozvozem masných výrobků jednotlivým odběratelům.

            Potom jsme se přemístili do Valašského Meziříčí k prohlídce muzea řeznictví. Muzeum založil majitel rodinné firmy MP Krásno Karel Pilčík. Muzeum nabízí jedinečnou expozici historie řeznického řemesla, řeznických strojů a vybavení. Součástí prohlídky byla prezentace unikátního a ryze originálního filmu z historie a současnosti řeznického řemesla na Valašsku, který mistrně popisuje Valašsko, jeho obyvatele a pravou domácí zabíjačku.

            Průběh exkurze byl na vysoké profesní úrovni a probíhal ve velmi přátelské atmosféře.

 

P. Schöppel


Print this pageShare on Facebook